Zdjęcia mikrosopijnych istot


26.06.2004 r.

Dni Myślenic otwarto na terenie miasta dwie wystawy; pierwsza w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”, a drugą w galerii „Pod Belką” w kawiarni „U Jędrusia”. W obchodzącej swoją ósmą rocznicę powstania galerii „Pod Belką” swoje fotografie prezentuje myślenicki amator sztuki fotograficznej Mieczysław Nowak.

Dwadzieścia dwie kolorowe fotografie w sposób dość zdecydowany obrazują zainteresowania autora ekspozycji. Wspaniale nastrojowe krajobrazy oraz wspaniała makrofotografia to właśnie to, czym Mieczysław Nowak fascynuje się w swojej pracy. – Uwielbiam fotografować przyrodę – mówi autor – Pejzaże, widoki. Staram się uwieczniać to, z czego istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Mam tu na myśli miliony mikroskopijnych istot żyjących obok nas.

Ze zdjęć prezentowanych „Pod Belką” spoglądają na widza olbrzymie ślimaki, motyle, pszczoła i konik polny. Nie brak także roślin i mieniącego się feerią kolorów ogona pawia.

– Fotografuję od dość dawna – dodaje fotografik. – Moje pierwsze doświadczenia w tym względzie datowane są na lata szkoły podstawowej, kiedy to otrzymałem w prezencie aparat marki Smiena. Od tamtego czasu wykonałem tysiące zdjęć. Fotografia wciąż mnie fascynuje i poświęcam jej każdą wolną chwilę.

Dzisiaj Mieczysław Nowak używa aparatu cyfrowego. To nawet nie chęć nadążania za duchem czasu zmusiła go do tego kroku, ale wygoda i mniejsze koszty uprawiania hobby; aparat cyfrowy jest niezwykle wygodny w użyciu, ale przecież to wciąż te same problemy z prawidłowymi parametrami zdjęcia; przysłony i czasu naświetlania.

Zdaniem Mieczysława Nowaka najważniejszym elementem zdjęcia jest jego odpowiednie skadrowanie. Dzisiaj powiększalnik i maskownicę zastępuje komputer. Efekty tych zabiegów można oglądać „Pod Belką”. Wystawa czynna będzie przez najbliższe półtora miesiąca.

Tekst i fot. MH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *