Piszą o nas: Dziennik Polski – „Pasja robienia zdjęć” – o wystawie Pod Belką

DP-logo-200-39

3.12.2005 r
011203 DP

Pasja robienia zdjęć
Myślenicka Grupa Fotograficzna

Wszystko zaczęło się od nieformalnych spotkań pasjonatów fotografii w myślenickiej kawiarni „U Jędrusia”. Grupka zapaleńców najpierw zamawiała herbatę, potem uruchamiała laptopa.

A w nim same zdjęcia. Różne. Kolorowe, czarnobiałe, większe, mniejsze. Spotkania „U Jędrusia” z czasem stały się niemal tradycją. Nieformalna grupa przerodziła się w formalną. Teraz nosi nazwę Myślenickiej Grupy Fotograficznej. W skrócie MGF.

 

Pasję do fotografii każdy z nich odnalazł w sobie z innych pobudek. Jeden – bo takie były tradycje rodzinne, inny – bo pozazdrościł koledze, jeszcze inny – bo fotografia zainteresowała go sama z siebie. Każdy z nich zajmuje się na co dzień czym innym, ale zawsze, we wtorkowy wieczór, kiedy nadchodzi termin spotkania „U Jędrusia”, temat jest tylko jeden: fotografia.

– Postanowiliśmy w pewnym momencie zewrzeć szyki i powołać do życia grupę, która zajmowałaby się nie tylko sprawami w obrębie jej samej, ale także realizowała inne, znacznie poważniejsze cele – mówi dobry duch MGF Mieczysław Nowak. – Chodzi nam o to, aby grupa przyciągnęła do siebie nowych członków, sympatyków fotografii i skażonych fotografią – w pozytywnym znaczeniu tego słowa – jak my. Chcemy pomagać początkującym fotoamatorom, organizować dla nich warsztaty fotograficzne, a także pomagać w promowaniu talentów, organizując na przykład wystawy i pokazy.

Jeśli chodzi o wystawy, to MGF ma już pierwszą z nich za sobą. Zorganizowano ją w kawiarni „U Jędrusia”, w istniejącej i działającej tam od prawie dziesięciu lat minigalerii „Pod Belką”. Bardzo długo trwały przygotowania do debiutanckiej prezentacji dotychczasowych dokonań członków MGF. Każde zdjęcie, które znalazło się w ramach lub antyramach na ścianach kawiarni, zostało wcześniej poddane surowej ocenie przez wszystkich członków grupy. W konsekwencji tego specyficznego „konsylium” „Pod Belką” zawisła wystawa stanowiąca przekrój możliwości członków grupy.

Jak wielka jest rozmaitość prezentowanych zdjęć, można przekonać się tylko w jeden sposób: oglądając ekspozycję osobiście. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zwolennicy fotografii portretowej, jak i krajobrazowej, makrofotografii oraz fotografii sytuacyjnej powinni być usatysfakcjonowani.

– Lada chwila powstanie w Internecie nasza strona, gdzie każdy będzie mógł przeczytać o nas i dowiedzieć się wszystkiego o naszej działalności – mówi Mieczysław Nowak. – Będzie można także nadsyłać fotografie, które potem zamieścimy w galerii.

Aktualny skład grupy to ośmiu fotografów: Mieczysław Nowak, Mariusz Węgrzyn, Janusz Trzciński, Arkadiusz Brzegowy, Janusz Żołnierczyk, Artur Wiśniowski, Piotr Rachtan i Stanisław Jawor. Każdy z nich, choć zafascynowany fotografią, podchodzi do niej na swój sposób, specjalizując się w różnych odmianach. Na przykład Mieczysław Nowak pasjonuje się makrofotografią, zaś Mariusz Węgrzyn to specjalista od fotografii „powietrznej” (zdjęcia wykonywane podczas lotów na paralotni).

(MH)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *