Piszą o nas: Dziennik Polski – „Pasja robienia zdjęć” – o wystawie Pod Belką

DP-logo-200-39

3.12.2005 r
011203 DP

Pasja robienia zdjęć
Myślenicka Grupa Fotograficzna

Wszystko zaczęło się od nieformalnych spotkań pasjonatów fotografii w myślenickiej kawiarni „U Jędrusia”. Grupka zapaleńców najpierw zamawiała herbatę, potem uruchamiała laptopa.

A w nim same zdjęcia. Różne. Kolorowe, czarnobiałe, większe, mniejsze. Spotkania „U Jędrusia” z czasem stały się niemal tradycją. Nieformalna grupa przerodziła się w formalną. Teraz nosi nazwę Myślenickiej Grupy Fotograficznej. W skrócie MGF.

 

Pasję do fotografii każdy z nich odnalazł w sobie z innych pobudek. Jeden – bo takie były tradycje rodzinne, inny – bo pozazdrościł koledze, jeszcze inny – bo fotografia zainteresowała go sama z siebie. Każdy z nich zajmuje się na co dzień czym innym, ale zawsze, we wtorkowy wieczór, kiedy nadchodzi termin spotkania „U Jędrusia”, temat jest tylko jeden: fotografia.

– Postanowiliśmy w pewnym momencie zewrzeć szyki i powołać do życia grupę, która zajmowałaby się nie tylko sprawami w obrębie jej samej, ale także realizowała inne, znacznie poważniejsze cele – mówi dobry duch MGF Mieczysław Nowak. – Chodzi nam o to, aby grupa przyciągnęła do siebie nowych członków, sympatyków fotografii i skażonych fotografią – w pozytywnym znaczeniu tego słowa – jak my. Chcemy pomagać początkującym fotoamatorom, organizować dla nich warsztaty fotograficzne, a także pomagać w promowaniu talentów, organizując na przykład wystawy i pokazy.

Jeśli chodzi o wystawy, to MGF ma już pierwszą z nich za sobą. Zorganizowano ją w kawiarni „U Jędrusia”, w istniejącej i działającej tam od prawie dziesięciu lat minigalerii „Pod Belką”. Bardzo długo trwały przygotowania do debiutanckiej prezentacji dotychczasowych dokonań członków MGF. Każde zdjęcie, które znalazło się w ramach lub antyramach na ścianach kawiarni, zostało wcześniej poddane surowej ocenie przez wszystkich członków grupy. W konsekwencji tego specyficznego „konsylium” „Pod Belką” zawisła wystawa stanowiąca przekrój możliwości członków grupy.

Jak wielka jest rozmaitość prezentowanych zdjęć, można przekonać się tylko w jeden sposób: oglądając ekspozycję osobiście. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zwolennicy fotografii portretowej, jak i krajobrazowej, makrofotografii oraz fotografii sytuacyjnej powinni być usatysfakcjonowani.

– Lada chwila powstanie w Internecie nasza strona, gdzie każdy będzie mógł przeczytać o nas i dowiedzieć się wszystkiego o naszej działalności – mówi Mieczysław Nowak. – Będzie można także nadsyłać fotografie, które potem zamieścimy w galerii.

Aktualny skład grupy to ośmiu fotografów: Mieczysław Nowak, Mariusz Węgrzyn, Janusz Trzciński, Arkadiusz Brzegowy, Janusz Żołnierczyk, Artur Wiśniowski, Piotr Rachtan i Stanisław Jawor. Każdy z nich, choć zafascynowany fotografią, podchodzi do niej na swój sposób, specjalizując się w różnych odmianach. Na przykład Mieczysław Nowak pasjonuje się makrofotografią, zaś Mariusz Węgrzyn to specjalista od fotografii „powietrznej” (zdjęcia wykonywane podczas lotów na paralotni).

(MH)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *