Wernisaż wystawy: Mariusz Węgrzyn „Smyczkowa muzyka na dachu świata”

20 października 2017  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Kruczka w Myślenicach odbył się wernisaż fotografii i malarstwa na szkle.

Swoje fotografie zaprezentował jeden z członków mgFoto Mariusz Węgrzyn, pokazał 20 zdjęć zupełnie innych od tych, do których nas przyzwyczaił. Postarzane podczas obróbki fotografie w stonowanej kolorystyce, przywodzące na myśl stare zdjęcia z zakurzonych albumów, przeniosły widzów w świat góralszczyzny. Tematem przewodnim wystawy jest człowiek i muzyka w folklorze góralskim. W mocno nastrojowych zdjęciach można dostrzec radosne oczy wirujących w tańcu ludzi, skupione twarze grających muzyków jak również życzliwe spojrzenia przyjaciół, których łączy zamiłowanie do tradycji góralskich. To wszystko można zobaczyć na fotografiach, które powstały podczas cyklicznych spotkań „Smyczkowa muzyka na dachu świata”.

Wystawie fotografii współtowarzyszyła wystawa malarstwa na szkle Marii Antoniny Gut. Niezwykle subtelne i delikatne obrazy namalowane na szybach okiennic starych chałup góralskich, którym autorka oddała cząstkę siebie ozdobiły hol biblioteki, ciesząc oczy swoim nietuzinkowym pięknem.

Cały wernisaż odbył się w góralskim stylu. W klimat góralskich chałup rozbrzmiewających tradycyjną muzyką wprowadzili Gości sympatycy spotkań „smyczkowej muzyki na dachu świata”, którzy uświetnili wernisaż swoją muzyką regionu karpat. Dopełnieniem była „godka” góralska w wykonaniu wybitnego poety i gawędziarza Andrzeja Rusnaka. Nie zabrakło też regionalnego jadła i napitków.

Podsumowując pokuszę się o stwierdzenie, że wernisaż zaspokoił zmysły Gości. Mogliśmy wspólnie oglądać, słuchać, smakować i czuć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *