V wystawa przeglądowa mgFoto – „#FFFFFF #000000” – ZAPROSZENIE

Myślenicka Grupa Fotograficzna mgFoto oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na tegoroczną piątą już wystawę przeglądową członków Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MgFoto pt: „#FFFFFF #000000”, której wernisaż odbędzie się w piątek 16.02.2018 o godz: 18:00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu przy ul. Piłsudskiego 20 w Myślenicach. zobacz jak dojechać.

Na wystawie swoje fotografie zaprezentuje 15 członków stowarzyszenia MgFoto: Paweł Boćko, Anna Faber, Grażyna Gubała, Marek Gubała, Rafał Hechsman, Stanisław Jawor, Witek Koleszko, Mariusz Kowalik, Dariusz Pietrzyk, Joanna Rachtan, Paweł Stożek, Mariusz Węgrzyn, Robert Wilkołek, Lilianna Wolnik i Grzegorz Żądło. Kuratorem tegorocznej wystawy przeglądowej została: Natalia Nowacka.

Co o naszej wystawie piszę Natalia Nowacka (kurator wystawy).

Piąta przeglądowa wystawa Myślenickiej Grupy Fotograficznej, nosi tytuł: #ffffff #000000. W czasach hegemonii koloru, kiedy co minutę do internetu, najbardziej chciwego na fotografię współczesnego medium, trafiają miliony zdjęć, grupa podejmuje wyzwanie cofnięcia się do źrodła – tematem podsumowującym kolejny rok działalności stowarzyszenia jest czerń i biel.

 

Dlaczego ktoś miałby fotografować w czerni i bieli świat, który jest przecież bezdyskusyjnie kolorowy? Czy jeśli kolorowa fotografia zostałaby wynaleziona przed czarno-białą, ktokolwiek chciałby robić zdjęcia w odcieniach szarości? Pyta Russel Miller, wielokrotnie nagradzany brytyjski dziennikarz i biograf.

 

Chciałby – zdaje się odpowiadać 15 autorów, biorących udział w ekspozycji. I choć wydaje się, że w 192 lata od powstania pierwszego trwałego zapisu („Widok z okna w Le Gras“ – Joseph Nicéphore Niépce 1826 r.) fotografia monochromatyczna na trwałe traci swój prymat, wystawa stanowi ciekawą konfrontację prac z zawężeniem pola koloru.

 

Decyzja o fotografowaniu w nowym porządku czerni i bieli, ciemności i jasności nie jest łatwa. To odstępstwo od realiów codzienności odbieramy jako modyfikację rzeczywistości – świata jaki znamy i widzimy. Jest czymś, czego trzeba się nauczyć. Warto.

 

Prezentując czarno-białą fotografię jej autor ma możliwość wprowadzenia odbiorcy w świat, który normalnie nie jest jego udziałem. Tu pojawia się pytanie o wciąż niesprecyzowaną rolę fotografa. Jaki jest jego punkt widzenia zza obiektywu aparatu? Obserwuje – aby zatrzymać chwilę w jej zastanym kształcie, czy odbija świat przez pryzmat własnych emocji, albo – idąc dalej swobodnie kreuje obraz uwalniając fotografowane fragmenty rzeczywistości od obowiązku realistycznego znaczenia. Czym jest sama fotografia? Można się spierać; jest dokumentem, świadectwem, ilustracją, od dziesięcioleci rozpiętą pomiędzy funkcją informacyjną po jednej i sztuką po drugiej stronie. Zawsze jest indywidualnym sądem o rzeczywistości.

 

Wystawa jest sumą doświadczeń grupy, ale przede wszystkim konfrontacją czasem bardzo odległych postaw i doświadczeń jej członków, prezentacją umiejętności i wrażliwości. Z pewnością tworzy niepowtarzalną narrację o naturze i człowieku.

Zapraszamy serdecznie wszystkich naszych przyjaciół, sympatyków oraz pasjonatów fotografii na to wyjątkowe dla nas wydarzenie. Będzie nam niezmiernie miło gościć Was na tegorocznej, piątej już wystawie przeglądowej, która podsumowuje kolejny rok działalności naszego Stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *