Media o mgFoto: Myślenicka szkoła fotografii.

23 listopada w papierowym oraz Internetowym wydaniu Dziennika Polskiego ukazał się artykuł autorstwa Macieja Hołuja pt: Myślenicka szkoła fotografii w którym możecie przeczytać min. o wystawie Tomasza Sikory w galerii mgFoto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach oraz o premierze naszego mgFoto magazynu.

 

Dzienniki Polski: Myślenicka szkoła fotografii.

Poniżej wklejamy przedruk artykułu z Internetowego wydania Dziennika Polskiego.

Stowarzyszenie Myślenicka Grupa Fotograficzna mgFoto jest jedną z najprężniej działających grup nieformalnych na terenie miasta. Organizuje wystawy, nie posiada lokum.

 

Tomasz Sikora podczas wernisażu wystawy swoich prac w MBP w Myślenicach ©Fot. Maciej Hołuj

Dla myślenickich miłośników fotografii nazwa mgFoto nie stanowi tajemnicy. To Stowarzyszenie Myślenicka Grupa Fotograficzna, nieformalna grupa popularyzująca fotografię poprzez różnego rodzaju formy działania: warsztaty,konkursy plenery, wystawy.

 

Grupa nie zamyka się tylko w kręgu swoich członków, ale stara się wychodzić z ofertą programową do wszystkich osób, które interesują się fotografią. Czyni to także poprzez cykliczne wystawy w swojej autorskiej galerii, która znalazła lokum w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach, konkretnie zaś w jej czytelni, dzięki przychylności dyrektorki tej placówki Agnieszki Kazaneckiej-Bylicy. Do prezentacji prac zaprasza także fotografów uznanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Najświeższy przykład sprzed trzech dni to Tomasz Sikora, fotografik światowej renomy (na naszym zdjęciu).

 

To 52. wystawa zorganizowana przez mgFoto w ostatnich pięciu latach w myślenickiej bibliotece. Przez mury galerii przewinęli się fotografowie uznani, mający już swój dorobek, członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP, ale także tacy, którzy swoją przygodę z fotografią dopiero zaczynają. – Gościliśmy u siebie także fotografów z: Ukrainy, Słowacji, a nawet z Włoch. Wystawiali u nas czescy fotografowie piktorialiści dla których była to już setna prezentacja – mówi Stanisław Jawor. – Nasze wystawy spełniają nie tylko rolę estetyczną, ale także edukacyjną, jak choćby właśnie wystawa Tomasza Sikory nawiązująca do tak ważnego ostatnio tematu ksenofobii.

 

O ostatnich dokonaniach mgFoto mówi także prezeska Stowarzyszenia Grażyna Gubała.

 

– Warto się pochwalić najmłodszym naszym dzieckiem czyli kwartalnikiem mgFoto. Pierwszy numer został wydany na okoliczność upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jeśli uda nam się uzyskać dofinansowanie i potrzebne środki na wydruk magazynu, to będzie on dostępny również w wersji papierowej. Na chwilę obecną można go przeczytać w wersji elektronicznej na naszej stronie mgfoto.pl w zakładce Magazyn mgFoto Pierwszy numer również wyjątkowo w wersji papierowej w czytelni Biblioteki Publicznej oraz Pedagogicznej w Myślenicach.

 

W magazynie znajdziemy wywiady z ciekawymi i znanymi artystami wspomnienia o fotografach, reportaże informacje o konkursach i wystawach i wiele zdjęć. Ten numer wydrukowany został na dobrej jakości papierze, a jego redaktorem naczelnym i inicjatorem jest dr. Marcin Kania.

 

Do rangi problemu urasta brak swojego lokum. MgFoto nie posiada do dzisiaj swojej siedziby. Sporadycznie korzysta z uprzejmości Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, kiedyś korzystało z gościnności nie istniejącego już dzisiaj Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”. Być może ten stan rzeczy ulegnie w nieodległym czasie zmianie.

 

– Niewiele jest na terenie Myślenic instytucji, które tak szeroko promowałyby miasto jak mgFoto – mówi prezeska stowarzyszenia. – Tym bardziej przykro, że do dzisiaj nie dorobiliśmy się swojego lokum. Zdziwiony tym faktem był prezes ZPAF-u Okręgu Górskiego Zbigniew Podsiadło, o czym publicznie wspominał przy okazji naszej ostatniej wystawy przeglądowej. Jestem zdania, że powinniśmy znaleźć miejsce w murach MOKiS, propagujemy bowiem i działamy w obszarze szeroko pojętej kultury. Przychylnie na ten pomysł zareagował obecnie pełniący funkcję dyrektora MOKiS Piotr Szewczyk. Istnieje więc szansa, że jedno z pomieszczeń stanie się naszą siedzibą. Wiele jednak zależeć będzie od nowego włodarza miasta, z którym chcemy rozmawiać.

 

MgFoto ma już plany na następny rok. W lutym w okresie ferii zaprosi wszystkich chętnych na warsztaty fotograficzne do MOKiS, 15 lutego na wystawę przeglądową pt: „Cisza” w marcu fotografie członków mgFoto zawisną w Czechach.

Oryginalny tekst znajdziesz w: Internetowym wydaniu Dziennika Polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *