„Region Podhala w obiektywie MgFoto” – Plener fotograficzny (fotoreportaż).

Fotografia w górach to wyjątkowo przyjemny temat. Wspaniałe panoramy, piękno otaczającej przyrody, dynamiczne warunki pogodowe sprawiają, że wyjście w górski plener staje się dla fotografa niesamowitym przeżyciem, może być również wyjątkowym artystycznym doznaniem.

Wraz z kolegami z Myślenickiej Grupy Fotograficznej  MgFoto udaliśmy się na Podhale, by doświadczyć żywej tradycji i zasmakować „góralszczyzny” w szerokim  tego słowa znaczeniu..

Mieliśmy  zaszczyt uczestniczyć w plenerze fotograficznym ”Odkrywamy piękno i regionalizm Małopolski” realizowanym w  atrakcyjnym przyrodniczo i kulturowo miejscu Polski.

Wydarzenie to miało zasięg międzynarodowy. Do wspólnych działań w Murzasichle zaproszono delegacje z zaprzyjaźnionych środowisk fotograficznych ze Słowacji. Czekało na nas wiele atrakcji. W programie był panel warsztatów mający na celu zwiększenie wiedzy w dziedzinie fotografii, etno- fotografii i regionalizmu. Skoncentrowano się tu na tematyce tradycji, stroju góralskiego i obrzędowości kultywowanej przez mieszkańców łuku Karpat.

Górale mają świadomość swojej odrębności kulturowej, kultywują lokalne tradycje, w tym ubiór, muzykę, sztukę, język, kuchnię i charakterystyczny architektoniczny styl góralski.

Nie obyło się zatem bez wspólnego fotografowania i biesiadowania przy nutach muzyki góralskiej. Były tańce regionalne, prezentacje strojów, a także degustacja potraw.

Odbyły się również sesje fotograficzne na górskich  halach. Wszystkich urzekł miejscowy folklor i tradycje.

Plener był także pretekstem do spotkań grupy przyjaciół, wymiany doświadczeń, długich dyskusji na temat szeroko pojętej fotografii, kompozycji, techniki  fotografowania, stylu , a także preferowanego sprzętu. Zaawansowani wspierali mniej doświadczonych i inspirowali do nowych działań. Wszyscy ciężko pracowaliśmy. W takich sytuacjach liczy się przecież pasja,  zaangażowanie, kreatywność i chęć wspólnego działania. Nie brakowało pomysłów na ciekawe wykorzystanie przestrzeni.

W czasie pleneru nasz kolega z MgFoto Stanisław Jawor wykonywał zdjęcia techniką mokrego kolodionu, korzystając z aparatu wielkoformatowego 18×24.

Był to bardzo czasochłonny proces. W trakcie spotkań powstało kilkanaście portretów ferrotypii, które zostały podarowane wybranym osobom. Prezentujemy je w galerii poniżej.

To  był cudowny czas. Niesamowity klimat i niesamowici, niepowtarzalni ludzie. Nawiązały się nowe przyjaźnie. Dla stażystów było to zupełnie nowe i jakże cenne doświadczenie fotograficzne.

Grupa MgFoto składa serdeczne podziękowania dla burmistrza Miasta i Gminy Myślenice pana Jarosława Szlachetki za wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej, które umożliwiło zorganizowanie tegoż przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierowane są do Mariusza Węgrzyna, wspaniałego przyjaciela, fotografa, „górala” i logistyka, który koordynował cały  projekt i czynnie w nim uczestniczył.

Podsumowaniem pleneru są liczne albumy i  fotogalerie, a poplenerowy wernisaż będzie można wkrótce zobaczyć na stronie stowarzyszenia. Przygotowywany jest również odrębny artykuł w czasopiśmie MgFoto Magazyn.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Małgorzata Miś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *