19 sierpnia – Światowy Dzień Fotografii.

19 sierpnia każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. To wielkie święto dla tych, którzy obserwują i rejestrują świat za pośrednictwem kamery i obiektywu. Tymczasem fotografia nie ma jednej daty narodzin, a proces dojrzewania tego wynalazku był rozłożony w czasie. Najbardziej znaną pionierską fotografię (a dokładniej: heliograwiurę) datuje się na rok 1826 lub 1827. Wtedy to Joseph Nicéphore Niépce „zatrzymał” na pokrytej asfaltem syryjskim cynowej płytce widok z okna swojej posiadłości w Le Gras. Po przedwczesnej śmierci Niépce’a (1833) prace nad wynalazkiem kontynuował jego wspólnik Louis Jacques Daguerre – słaby malarz lecz zdolny przedsiębiorca. To on w roku 1839 został okrzyknięty „ojcem fotografii”, a dokładniej – dagerotypii, czyli sposobu utrwalania obrazów na miedzianych płytkach pokrytych jodkiem srebra (z kolei „ojcem” kalotypii jest Henry Fox Talbot). 6 stycznia 1839 r. w „Gazette de France” ukazała się obszerna notatka o tym wynalazku, a 7 stycznia naukowiec Dominik Arago, podczas specjalnego spotkania francuskiej Akademii Nauk, wygłosił referat na temat wynalazku Daguerre’a. Warto zaznaczyć, że wiedza o fotografii i pierwsze przepisy na dagerotypy dotarły do Królestwa Polskiego niecały miesiąc później! Co zatem stało się 19 sierpnia 1839 roku? Wtedy to, podczas kolejnego posiedzenia Akademii Nauk, Dominik Arago wygłosił obszerniejszy wykład na temat fotografii, który poparł prezentacją specjalistycznego sprzętu do tworzenia dagerotypów. Wśród obecnych na wystąpieniu naukowców byli także Polacy. Jak wiemy z zachowanych źródeł – po przemowie Arago wybuchł powszechny entuzjazm. Wynalazek nie został bowiem opatentowany, gdyż król Francji Ludwik Filip przekazał go światu jako dar od swojego narodu. Francji, upokorzonej po klęsce Napoleona Bonapartego (zmarł w roku 1821), taki sukces był niezwykle potrzebny.

Tym samym dzień 19 sierpnia, w którym fotografia stała się dobrem publicznym, uznajemy za święto tej właśnie aktywności twórczej człowieka. Pamiętajmy zatem o ojcach i pierwszych jej entuzjastach! Spośród przedstawicieli naszego narodu (pod zaborami oraz na emigracji) byli m.in.: Antoni Żyszkiewicz, Maksymilian Strasz, Jędrzej Radwański i Michał Szweycer. Z kolei książka Daguerre’a pt. „Dagerrotyp i dijorama…” ukazała się w roku 1840 w Poznaniu z inicjatywy braci Szerków i natychmiast stała się ważną lekturą dla kolejnych pokoleń fotografów.

Marcin Kania

Poniżej prezentujemy fotografie członków Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, którymi pragniemy uczcić ten wyjątkową dla fotografów datę 19 sierpnia.

foto: Artur Brocki

foto: Artur Brocki

foto: Anna Faber

foto: Dariusz Pietrzyk

foto: Ewa Szymańska

foto: Ewa Szymańska

foto: Grażyna Gubała

foto: Grzegorz Żądło

foto: Janusz Żołnierczyk

foto: Katarzyna Bujas

foto: Lilianna Wolnik

foto: Marcin Kania

foto: Marcin Kania

foto: Marek Gubała

foto: Małgorzata Miś

foto: Paweł Boćko

foto: Paweł Stożek

foto: Robert Wilkołek

foto: Stanisław Jawor

foto: Witold Koleszko

foto: Witold Koleszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *