MgFoto partonem medialnym największego konkursu fotograficznego świata: “Wiki Lubi Zabytki”.

Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto zostało patronatem medialnym szczególnego konkursu „Wiki Lubi Zabytki”, którego ideą jest zgromadzenie fotograficznej dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie. Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym konkursie.

Największy konkurs fotograficzny świata “Wiki Lubi Zabytki” powraca!

Stowarzyszenie Wikimedia Polska z przyjemnością ogłasza kolejną edycję konkursu “Wiki Lubi Zabytki”, którego ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie.
Wyruszamy w Polskę w fotograficzną podróż, by tworzyć największą kolekcję zdjęć zabytkowych przestrzeni i budowli na świecie!
Jest to otwarty konkurs fotograficzny. Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji “Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.
Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane – zupełnie za darmo – w wydawnictwach edukacyjnych czy turystycznych.
“Interesują nas najróżniejsze zdjęcia zabytków. To mogą być dobre jakościowo lub interesujące zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Ale czekamy też na fotografie mniej znanych budynków. Może to być zabytkowy wiatrak, opuszczony zakład przemysłowy, mała kapliczka, nieczynny kościół – grunt, żeby obiekt widniał w rejestrze zabytków” – mówi o tegorocznej edycji Natalia Szafran -Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

“Zależy nam, żeby pozyskane zdjęcia miały walor nie tylko estet

 

yczny, ale też encyklopedyczny. Mają zachwycać, ale też edukować. uchwycone zabytki muszą znajdować się w rejestrze zabytków. Dlatego nasze jury składa się z osób, które nie tylko zajmują się fotografią, ale też są wikipedystami i wikipedystkami. Ocenią nie tylko walory techniczne i estetyczne fotografii, ale też to, czy będą też dobrze służyć Wikipedii, jej czytelnikom i czytelniczkom” – dodaje Natalia Szafran -Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Link do regulaminu

Więcej o konkursie można przeczytać na tej stronie.

W razie wszelkich dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z rzeczni

 

czką Stowarzyszenia:
Nina Gabryś
Rzeczniczka prasowa i specjalistka ds. komunikacji
tel: +48 793038009
e-mail: nina.gabrys@wikimedia.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *