„O sztuce w czasie pandemii”- mgFoto z wizytą na dorocznej wystawie Okręgu Górskiego ZPAF

Coroczna wystawa Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografów należy do wyjątkowych wydarzeń w skali regionu i kraju. Tak też było i w tym roku. Uroczysty wernisaż odbył się 7 stycznia 2022r. w Galerii Fotografii B&B w Bielsku- Białej. Patronat nad wystawą objęła Fundacja Centrum Fotografii, Okręg Górski ZPAF.

Wernisaż uroczyście zainaugurowała Inez Baturo, kurator Galerii B&B, a słowo wstępne wygłosił prezes Okręgu Górskiego, Zbigniew Podsiadło. Gościem honorowym była Katarzyna Łata, artystka, fotograf, kurator Galerii Miasta Ogrodów, członkini Okręgu Śląskiego ZPAF.

Wśród zacnych osób, przedstawicieli stowarzyszeń i sekcji fotograficznych z różnych miast byliśmy i my. Nasze mgFoto reprezentowali Grażyna i Marek Gubała.

Rok 2021 był wyjątkowy, nie był zarazem przychylny dla kreatywnych działań. Pomimo tego artyści zmierzyli się z czasową izolacją i z tematem trwającej pandemii oraz towarzyszącymi jej refleksjami.
Fotografia zawsze mówi swoim własnym językiem. I taka też była tegoroczna wystawa. Pokazano prace 12 artystów. Nie było wspólnego wiodącego tematu, ani żadnych innych ograniczeń formalnych. Czas pandemiczny zweryfikował twórczość i odbił się echem w doborze kadrów, tematyki i sposobu przekazu uczuć językiem fotograficznym.

Był to wiarygodny przegląd artystycznych dróg, którymi podążali poszczególni twórcy. Fotografia stała się przekazem myśli, a każdy autor zaprezentował własne postrzeganie świata i jego interpretację. Wyselekcjonowane fotografie były wyjątkowe, a każdy artystyczny tryptyk tworzył spójną całość. Szeroka gama prac, zróżnicowanie tematyczne i stylistyczne, w tym indywidualne preferencje estetyczne twórców wzmocniły przekaz i stały się interesującą inspiracją. Artyści wykorzystali czas pandemii niezwykle twórczo. Niektóre projekty zaskoczyły, zaś inne stworzyły szerokie pole do twórczych dyskusji.
Dziękujemy serdecznie Okręgowi Górskiemu ZPAF i Galerii Fotografii B&B w Bielsku – Białej za zaproszenie na niezwykle interesującą fotograficzną podróż, zrealizowaną w szerokim spektrum.

Dziękujemy również autorom za pozytywny ładunek przeżyć i odczuć.

Z wyrazami szacunku dla Inez Baturo
i organizatorów przedsięwzięcia
Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto

Tekst: Małgorzata Miś

Poniżej przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia.

Zdjęcia: Teresa Solarz i Emilia Grala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *