Wystawa fotografii: „Myśleniczanki. Matki i córki Niepodległości” – FOTORELACJA.

„Fotografia portretowa wczoraj i dziś”

„Myśleniczanki. Matki i córki Niepodległości”– wystawa, którą warto zobaczyć! Niecodzienna, wyjątkowa, i piękna . O kobietach i dla kobiet z okazji ich święta.
Jak sam tytuł wskazuje tematem wystawy są kobiety, które połączyła historia Myślenic. Te współczesne i te sprzed stu lat, matki naszej niepodległości , walczące dzielnie o równouprawnienie.

Pomysłodawcą projektu było Muzeum Niepodległości w Myślenicach, które przygotowało historyczną oprawę wydarzenia. Patronat honorowy objął Urząd Miasta i Gminy Myślenice.
Autorką współczesnych portretów myśleniczanek jest Grażyna Gubała, członkini i prezes Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto.

Kilka słów o autorce:

Grażyna Gubała; żona , matka, artysta fotograf, nietuzinkowa osobowość , wielokrotna laureatka konkursów fotograficznych . Ma własny styl, którego się trzyma. Fotografuje sercem. Ciekawa świata, wrażliwa na piękno, pełna pasji , utalentowana i pracowita. Fotografia dla niej to smakowanie życia.

Kuratorem wystawy pt. „Myśleniczanki. Matki i córki Niepodległości” był dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach, gdzie odbył się wernisaż.
„Różne twarze portretu współczesnego”– tak można nazwać projekt artystyczno- fotograficzny Grażyny. To dwadzieścia pięć sesji, czterdzieści kobiet w różnym wieku, o różnych profesjach, zwyczajnych i niezwyczajnych, znanych i nieznanych.

Fotografia portretowa niejedno ma imię i jest dla Grażyny bardzo ważną częścią pracy artystycznej. Bez wahania poświęca jej czas.

Sportretowane na potrzeby wystawy kobiety to dzieła wyjątkowe, wymagające, szczere i emocjonalne. Sesje zdjęciowe wykonane zostały w studio lub w plenerze, w świetle naturalnym i sztucznym.
Wyboru prac dokonała sama artystka. Wydobyła w nich i pokazała to, co najważniejsze: ludzką twarz, mimikę, ciało, postawę, emocje. Zbudowała charakterystyczne ujęcia , które na pewno zapadną w pamięć. Zaaranżowała scenografię do poszczególnych ujęć, dbając przy tym o rekwizyty i stylizacje modelek. Wszystko było tutaj ważne, każdy detal, bo przecież jest profesjonalistką.

Fotografie jako potężne medium wyrazu i komunikacji oferują różne interpretacje. Nie powstają w aparacie, ale po obu jego stronach. I ona o tym wie doskonale, rejestrując momenty , które przemijają.

„Kobiety zatrzymane w kadrze” pozostaną z nami do końca kwietnia bieżącego roku. Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników i sympatyków fotografii do odwiedzenia Muzeum Niepodległości i obejrzenia tej wyjątkowej wystawy.

„Fotografie są jak diamenty. Poleruj je dobrze, aby były bezcenne”

Kończąc, Grażynko w imieniu zespołu mgFoto wszystkiego dobrego , nowych fotograficznych inspiracji , światła i kolejnych diamentów na swej artystycznej drodze.

Poniżej prezentujemy fotorelację z wernisażu wystawy: Myśleniczanki. Matki i córki Niepodległości” który odbył się 11 marca 2022r w Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Tekst: Małgorzata Miś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *