„Bo góry są w Nas” – nasza fotorelacja z VIII wystawy przeglądowej mgFoto

„Bo góry są wśród nas”- nasza relacja po wernisażu.

 

Drodzy Państwo

Wernisaż wystawy pt. „ Bo góry są wśród nas” już za nami. Wydarzenie ważne dla naszego stowarzyszenia z punktu widzenia tematyki wystawy przeglądowej, opieki merytorycznej ze strony pani kurator, a także uroczystego otwarcia naszego studia fotograficznego.

Foto: Grzegorz Żądło

Zarejestrowaliśmy niesamowite chwile. Dziękujemy za tak liczny odzew na nasze zaproszenie. Jak wspominaliśmy przy promocji, wydarzenie powstało we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Myślenicach. Mieliśmy również zaszczyt gościć niezwykłą osobowość, artystę fotografika, Panią Inez Baturo, która koordynowała naszą pracę i wyreżyserowała naszą artystyczną górską opowieść.

foto: Grzegorz Żądło

Muzycznie towarzyszyły nam: kapela „Trzebuńskie Kliszczaki” oraz zespół regionalny „Trzebunianie”.

foto: Paweł Stożek

foto: Paweł Stożek

Na wystawie zaprezentowaliśmy 50 fotografii autorstwa 19 fotografików, prowadząc widza przez pejzaż, portret, a także dokument.

Zatrzymaliśmy w kadrach unikatowe momenty, wyjątkowych ludzi oraz ich codzienne zajęcia. Nasze fotografie w informacji zwrotnej od zaproszonych gości były wspaniałe, zachwycały klimatem i emanowały emocjami.

W Kronice Krakowskiej na stronie: Góry widziane okiem fotografików / Monika Dziura – w materiale filmowym zobaczyć mogą Państwo reportaż TVP Kraków o wystawionych fotografiach oraz o samym wernisażu.

Z pozytywnym odbiorem spotkały się nasze portrety góralek i górali. Były to cykle zdjęć ukazujące piękno folkloru góralskiego będącego znakiem odrębności i tożsamości regionu. W fotografiach z użyciem koloru pokazaliśmy podhalański strój, muzykowanie i biesiady. Dokument zobrazował codzienne życie i zajęcia górali. Z kolei pejzaż był spojrzeniem na niepowtarzalne piękno.

Ocena zdjęć prowadzi zawsze do ważnych wniosków. Cieszymy się , że widzowie dostrzegli w nich spójność, piękno, nasze emocje i intencje.

Staraliśmy się pokazać góry w różnych aspektach; od strony tajemniczej, czasem mrocznej, a czasem bajkowej. Były to nasze indywidualne, artystyczne interpretacje, pokazane poprzez pryzmat emocji, nastrój i prawdę. Wykorzystaliśmy światło ,cień oraz kolor.. Widzów intrygowało to, co kryło się za mgłą. Opowiedziane historie były autentyczne. Pani kurator podkreśliła w swojej przemowie, że była to wysoka sztuka.

Doceniła monochromatyczną fotografię przedstawiającą Dolinę Kościeliską autorstwa Katarzyny Bujas. Serdecznie gratulujemy koleżance tak zaszczytnego wyróżnienia.

foto: Witold Koleszko

Podczas wernisażu zbieraliśmy zabawki, słodycze oraz przybory szkolne dla małych uchodźców z Ukrainy. Dziękujemy serdecznie za wszystkie przyniesione dary, za serce i wsparcie.

foto: Grzegorz Żądło

Był to wyjątkowy wieczór i piękne fotograficzne spotkanie. Jesteśmy zmotywowani do podejmowania nowych wyzwań.

Dla wszystkich, którzy nie mogli być w ten wieczór z nami poniżej przygotowaliśmy fotorelację z wernisażu. Nasza wystawa w dalszym ciągu będzie dostępna w holu MOKiS, dlatego serdecznie zapraszamy do jej osobistego obejrzenia. Członkowie mgFoto. 

Tekst: Małgorzata Miś
Zdjęcia: Paweł Stożek / Grzegorz Żądło / Witold Koleszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *