„Świat w 2021r.” – wystawa pokonkursowa i uroczyste wręczenie nagród – FOTORELACJA

„Świat w 2021r.” – wernisaż inny niż wszystkie.

Planując, nigdy nie ma pewności, że wszystko uda się zrealizować. Mijający rok był trudnym czasem. Jednak udało nam się pokonać pandemiczne ograniczenia i zrealizować 35 edycję naszego cyklicznego konkursu fotograficznego.

Kolejna jego odsłona i wernisaż pt. „Świat w 2021r.” już za nami.

Była to niecodzienna wystawa, złożona z różnych gatunków fotografii, niezwykle emocjonująca, przemawiająca i przyciągająca. Autorzy w swoich swobodnych interpretacjach zarejestrowali obrazy, chwile i wydarzenia z okresu pełnego niepokoju, trudnych doświadczeń jakie niósł trwający czas reżimu sanitarnego i wirus, którego nadal trudno pokonać.

foto: Stanisław Jawor

Otwarcia wystawy dokonał Paweł Boćko – wiceprezes mgFoto. Pomysłodawcą konkursu, jego koordynatorem i kuratorem był nasz kolega Marek Gubała.

Słowo wstępne wygłosili zacni goście, m. in. Mateusz Suder, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF, przewodnicząca jury konkursu i kurator niniejszej wystawy, Alicja Przybyszowska, przedstawicielka Fotoklubu RP oraz Alicja Popiel dziennikarka TVP 3 Kraków.

Wspomniany konkurs trwał od 1 stycznia do 30 kwietnia 2022r. Kuratorem konkursu był Marek Gubała. Wspomagali go administratorzy Grzegorz Żądło oraz Paweł Boćko. Sponsorem medali i nagród był burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, pan Jarosław Szlachetka. Wydrukami fotografii na wystawę zajął się Jacek Salawww.foto-kadr.com.pl.

Specjalne podziękowania kierujemy również do Marka Wójcika. Patronat artystyczny nad wydarzeniem objęły : Związek Polskich Artystów i Fotografików ZPAF, Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej oraz Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP. Patronem medialnym były: Gazeta Myślenicka, Telewizja Internetowa iTV oraz portal MiastoInfo. Dziękujemy serdecznie.

Konkurs miał zasięg ogólnoświatowy. Odbywał się w dwóch kategoriach: lokalnej, obejmującej mieszkańców z terenu Małopolski oraz ogólnej, dotyczącej całego świata. Warto wspomnieć, ze poprzednie edycje zgromadziły łącznie ponad 5 tysięcy fotografii z 30 krajów świata.

Wyboru nagrodzonych prac oraz ich selekcji na wystawę pokonkursową dokonali:

  • Jolanta Rycerska, prezes ZPAF, przewodnicząca jury,
  • Mirosław Chmiel, członek zarządu Fotoklubu RP,
  • Alicja Popiel, dziennikarka i prezenterka telewizyjna,
  • Elena Salvai, gość z zagranicy (Włochy)
  • oraz Artur Brocki , reprezentujący nasze stowarzyszenie.

Do konkursu wpłynęły łącznie 383 fotografie od 109 uczestników, w tym 13 z zagranicy. Decyzją jury, na wystawie pokonkursowej zaprezentowano 20 fotografii, w tym 8 uhonorowanych medalami i wyróżnieniami oraz 12 wybranych przez panią kurator.

Wyniki konkursu można zobaczyć na stronie: http://www.konkursy.mgfoto.pl/wyniki-35-edycji-konkursow-mgfoto-swiat-w-2021r/

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu, zapraszając jednocześnie do kolejnych edycji. Dziękujemy również wszystkim gościom za pozytywny odbiór społeczny, życzliwość i wsparcie. Dziękujemy Pani Agnieszce Kazaneckiej-Bylicy, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej za współpracę i „naszą przystań dla kultury”.

Marku, Tobie szczególnie dziękujemy za olbrzymi wkład pracy, za kompleksową organizację projektu, za serce, profesjonalizm, cierpliwość i konsekwentność w realizacji pomysłu.. Bez Twojej osoby nie byłoby tego wyjątkowego wydarzenia. To Twoja zasługa i Twoja artystyczna perełka. Czekamy na kolejne. Poniżej prezentujemy ponadto fotoreportaż z uroczystego rozdania nagród oraz wernisażu wystawy pokonkursowej – 35 edycji konkursów mgFoto, której tematem był „Świat w 2021r”.

Tekst Małgorzata Miś
Zdjęcia: Paweł Stożek, Witold Koleszko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *