Warsztaty mgFoto – IV blok „Podstawy obróbki cyfrowej” – FOTOREPORTAŻ

IV Blok warsztatów mgFoto – „Podstawy obróbki cyfrowej i cyfrowa ciemnia” – za nami.

Coś się kończy, coś się zaczyna”- kończą się nasze wspaniałe spotkania, a zaczyna się indywidualna artystyczna droga każdego z warsztatowiczów.

Za nami IV i zarazem ostatni blok zajęć „Poznaj swój aparat z mgFoto” poświęcony podstawom obróbki cyfrowej i cyfrowej ciemni. Ważny temat , więc aż troje wspaniałych prowadzących.

Lilianna Wolnik, artysta fotograf, członek rzeczywisty Klubu Rzeczypospolitej Polskiej, członek ZPAF, honorowy gość warsztatów, piktorialistka., laureatka wielu prestiżowych nagród artystycznych.

Artur Ostafin, wielki pasjonat fotografii reportażowej i lotniczej, podróżnik, baczny student w Instytucie Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opavie w Republice Czeskiej, fotoreporter w „ Edytor PhotoAgency”.

Marek Gubała, fotograf, członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, autor wielu wystaw, uhonorowany Medalem „ Za zasługi dla Fotografii Polskiej”.

Mnóstwo skondensowanej wiedzy nt. post-produkcji, czyli końcowego etapu prac nad zdjęciem.

Na warsztat wzięto programy: Lightroom i Adobe Photoshop. Omówiono funkcje podstawowych narzędzi niezbędnych przy wywoływaniu plików w formacie RAW, w tym menu; przybornik i panele edycyjne oraz procedury i kolejność następujących po sobie procesów obróbki zdjęć. Nie zabrakło video- tutoriali utrwalających wprowadzony materiał. Uczestnicy pracowali na własnych programach cyfrowych, posiłkując się wiedzą mentorów. Zaakcentowano również zagadnienie katalogowania i archiwizacji zdjęć.

Wykłady Artura i Marka oraz ich praktyczne wskazówki i osobiste refleksje poparte doświadczeniem pozwoliły przybliżyć meritum cyfrowej ciemni, a także wzbudziły zainteresowanie słuchaczy. Dziękujemy.

Lilka zaprezentowała przepiękny cykl prac z autorskiej biblioteki obrazów. Podzieliła się własnymi pomysłami na obróbkę zdjęć, akcentując tzw. „ostatnie szlify” podkreślające i wzmacniające przekaz artystyczny. Jej malarskie fotografie wywołały zachwyt i zainspirowały słuchaczy do własnych twórczych poszukiwań.

Swoją obecnością zaszczyciła nas Dorota Ruśkowska, aktorka teatralna i filmowa, dyrektor Teatru „W Stodole”, która w poprzednim naszym bloku wystąpiła w roli modelki. Towarzyszył jej Grzegorz Kącki.

Para aktorów rozstrzygnęła konkurs na zdjęcie do plakatu anonsującego nową sztukę pt. „Stancja”. Statuetkami nagrodzono Tomasza Szymańskiego oraz Mateusza Krzyszczaka. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na premierę.

Podczas warsztatów zaangażowanie uczestników było olbrzymie, z czego jesteśmy bardzo dumni. Dziękujemy za aktywny udział i wkład pracy. Za wspólne rozmowy i wspólne chwile. Była to wyjątkowa grupa i wyjątkowy czas. Ambitny zespół i wielki potencjał. Wszystkich uhonorowano pamiątkowymi dyplomami , a po części oficjalnej mile ugoszczono.

Składamy ukłony wszystkim prowadzącym, a w szczególności Arturowi Ostafinowi za przekazaną wiedzę i doskonałą logistykę całego wydarzenia.

Trudno się rozstać. Zawiązały się przyjaźnie i pojawiły się dalsze plany spotkań. Prężnie działa grupa społecznościowa „warsztaty mgFoto” na Facebooku.

Wiele dróg- jedna pasja”. I niech tak zostanie. Wszystkiego dobrego i do następnego…

Poniżej fotogaleria z wydarzenia.

Tekst: Małgorzata Miś

Zdjęcia: Grażyna Gubała i Artur Ostafin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *