Wystawa fotografii Lilianna Wolnik – „Spleen — czas cienia” w galerii mgFoto – ZAPROSZENIE

Pragniemy serdecznie zaprosić na wernisaż wystawy naszej koleżanki Lilianny Wolnik, który odbędzie się we wtorek 24 stycznia 2023 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach. Rozpoczęcie wernisażu zaplanowano na godz. 18:00.

Autorka Lilianna Wolnik- urodzona w Krakowie, mieszka w Zabierzowie.
Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego na wydziale Wychowanie Plastyczne. Umiejętności szlifowała na licznych warsztatach i plenerach fotograficznych.
Dominującą tematyką jej zdjęć są ludzie i rzeczywistość w której żyją, ich emocje, codzienność, przemijanie i jego wpływ na otoczenie. Interesuje ją szeroko pojęta fotografia społeczna.
Podróże na Daleki Wschód zaowocowały pracami o egzotycznej tematyce z uwzględnieniem nie tylko portretów mieszkańców, ale również architektury i krajobrazu. Pewien rozdział w swojej twórczości poświęciła Chasydom, fotografując ich w Umaniu, Leżajsku i na krakowskim Kazimierzu. Seria zdjęć
poświęconych tej tematyce została zaprezentowana na wystawie, podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w 2011 roku.

Fascynuje ją Śląsk, jego znikający klimat. Swoje poszukiwania zaprezentowała na kilkunastu wystawach zbiorowych oraz na indywidualnej wystawie „Śląskie ścieżki” w 2020, roku w Gliwicach . W 2020 roku miała także indywidualną wystawę „Paris, Paris” w Dobczycach.

W ramach działalności w fotograficznym Stowarzyszeniu Przeciw Nicości oraz grupie fotograficznej Pictorial Team, zajmowała się także fotografią w konwencji modern piktorializmu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2014 roku wystawiała swoje zdjęcia na Festiwalu Fotografii Paris Photo w Paryżu, a fotografie z Kambodży prezentowała na indywidualnej wystawie
w Krakowie. W 2017 roku w ramach Kraków Photo Fringe miała indywidualną wystawę ”Widzenie” w Galerii w Myślenicach. Jest członkiem Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, członkiem rzeczywistym Fotoklubu RP oraz członkiem ZPAF.

„Fotografia daje mi możliwość mówienia o swoich emocjach i uczuciach, z zachowaniem jednak
pewnej tajemnicy i niedopowiedzenia.

Cykl fotografii „ Splin – czas ciszy ” powstał w okresie pierwszej fali pandemii. To zapis czasu
izolacji, smutku, strachu, moich obaw i nadziei. Nie jest to realistyczny reportaż, tylko
subiektywne odzwierciedlenie stanu ducha. Zaczynajac od ciemności i przebijającego się z
trudem światła, cieni, wyłania się codzienna rutyna, przedmioty, zwierzęta, osoby. Pojawia się
światło, kolor, nadzieja. Wychodzimy z cienia. Powoli wracamy do życia.
To mój pierwszy tak osobisty cykl. Zdjęcia robiłam z potrzeby chwili, uwieczniając codzienność
tamtych dni. Z perspektywy czasu widzę, że był to dla mnie rodzaj terapii, reakcja na zamknięcie,
wszechogarniającą beznadzieję. To był mój sposób radzenia sobie z tą trudną sytuacją.
Cykl jest intymnym zapisem dni pandemii. Misa zasnuta pajęczyną, w której świeci zachodzące
słońce. Pusty stół, puste krzesło. Te zdjęcia pamiętają i przywołują kolor, zapach, dźwięk,
obecność i nieobecność. Dla mnie ten cykl jest właśnie taki. Przywołuje tamten czas i tamte
emocje.”

Lilianna Wolnik

A to fragment tekstu Marcina Kani: „Cykl Lilianny Wolnik pt. „Spleen” jest dziełem zdyscyplinowanym pod względem tematycznym oraz formalnym. Odznacza się uważnie skomponowaną architekturą prowadzenia narracji, a także precyzyjnie dobraną estetyką kadrów. Można w nim zauważyć odniesienia do literatury i życia kulturowego dawnych wieków. Temat katabazy, czyli wędrówki po zaświatach, znamy przede wszystkim z „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, tymczasem pojęcie spleenu odnosi widza do dzieł artystów spod znaku fin de siècle. Nade wszystko zaś omawiany zestaw fotografii stanowi intymny komentarz autorki do odosobnienia w czasach pandemicznego lockdownu.”
dr Marcin Kania (mgFoto, Fotoklub RP)

Zaintrygowany/a? – Przybądź i razem z nami odkrywaj tajemnice już w najbliższy wtorek 24 stycznia 2023 w galerii mgFoto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *