Wystawa fotografii Lilianny Wolnik pt: „Ciągłość nietrwałości” – ZAPROSZENIE

W imieniu Stowarzyszenia oraz samej autorki Lilianny Wolnik serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pod tytułem „Ciągłość nietrwałości”.
Wernisaż odbędzie się 13 kwietnia 2023r w Zpafgallery przy ul. Św Tomasza 24 w Krakowie o godzinie 18:00.

O pracach jak i autorce opowie kurator wystawy Danuta Węgiel.

Prowokujący, sprzeczny wewnętrznie tytuł wystawy Lilianny Wolnik „Ciągłość nietrwałości” stawia w centrum pytanie o postawę wobec nieuchronności przemian naszej cielesności. Kultura popularna z wszechobecnym kultem zdrowia i młodości stara się wyeliminować z naszej świadomości lub choćby odsunąć w czasie myśli o starzeniu się i umieraniu.
Lilianna Wolnik podejmuje wątek transformacji jakim ulega nasze ciało, zestawiając obok siebie akty kobiety młodej i kobiety starej. Formalnie nadaje obu cyklom wspólny estetyzujący walor obrazu co sprawia, że w odbiorze znika przepaść pomiędzy witalnością młodości i bezradnością starości. Dostrzegamy raczej ciągłość procesu istnienia. Modelki zatrzymane w podobnych gestach ujawniają ciało w różnych wariantach jego istnienia.

Fotografie Lilianny Wolnik budują refleksję o kondycji ludzkiej wobec postrzegania starości. Odsłaniają zarówno piękno cielesności, jak i jej nietrwałość, zrywają przy tym z przyzwyczajeniami związanymi, z wizerunkiem kobiecego aktu. Znakomicie skomponowane, wysmakowane kolorystycznie, utrzymane w estetyce neopiktorialnej prace są atrakcyjne wizualnie.

Lilianna Wolnik – rocznik ’61, urodzona w Krakowie, mieszka w Zabierzowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego na wydziale Wychowanie Plastyczne. Umiejętności szlifowała na licznych warsztatach i plenerach fotograficznych. Dominującą tematyką jej zdjęć są ludzie i rzeczywistość w której żyją, ich emocje, codzienność, przemijanie i jego wpływ na otoczenie. Interesuje ją szeroko pojęta fotografia społeczna. Podróże na Daleki Wschód zaowocowały pracami o egzotycznej tematyce z uwzględnieniem nie tylko portretów mieszkańców, ale również architektury i krajobrazu. Pewien rozdział w swojej twórczości poświęciła Chasydom, fotografując ich w Umaniu, Leżajsku i na krakowskim Kazimierzu. Seria zdjęć poświęconych tej tematyce została zaprezentowana na wystawie, podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w 2011 roku. Fascynuje ją Śląsk, jego znikający klimat. Swoje poszukiwania zaprezentowała na kilkunastu wystawach zbiorowych oraz na indywidualnej wystawie „Śląskie ścieżki” w 2020 roku w Gliwicach. W 2020 roku miała także indywidualną wystawę „Paris, Paris” w Dobczycach. W ramach działalności w fotograficznym Stowarzyszeniu Przeciw Nicości oraz grupie fotograficznej Pictorial Team, zajmowała się także fotografią w konwencji modern piktorializmu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2014 roku wystawiała swoje zdjęcia na Festiwalu Fotografii Paris Photo w Paryżu, a fotografie z Kambodży prezentowała na indywidualnej wystawie w Krakowie. W 2017 roku w ramach Kraków Photo Fringe miała indywidualną wystawę ”Widzenie” , w Galerii w Myślenicach, a w 2023 zaprezentowała tam swój cykl „Spleen”. Jest członkiem Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, członkiem Fotoklubu RP oraz od roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Krakowskim.

Wystawę będzie można zobaczyć do 10 maja 2023r.

Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *