W galerii Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto mogliśmy zobaczyć kolejną wystawę autorstwa Anety Mudyny, członkinię naszego Stowarzyszenia.
Tym razem Aneta pokazała fotografie odnoszące się sztuki Tadeusza Kantora. Ściśle są związane z obchodami stulecia śmierci Tadeusza Kantora w krakowskiej Cricotece w 2015 roku. Wtedy swoją wystawę prezentował Christian Boltański o której opowiedział Jerzy Fedirko.
Aneta, która była uczestnikiem tego wydarzenia, spotkała się również z Boltańskim. Rozmowa z nim oraz wystawa wywarły ogromne wrażenie i zainspirowały do wykonania fotografii.
Powstały fotografie nad wyraz symboliczne i poetyckie. Do tego w przemyślanym „kantorowanym”, pełnym symboliki układzie.
Forma tryptyku, gdzie po lewej stronie mamy ujęcia Boltańskiego oraz braci Janickich, aktorów teatru Cricot 2, a po prawej 11 niezwykłych kadrów fotografii poklatkowych sylwetki akordeonisty podświetlanej od tyłu pulsującym światłem.
Centralne miejsce zajmuje dużych rozmiarów fotografia jabłka.
Aneta o swojej wystawie tak mówi:
„Skąd tytuł KANTORuję?
Na swój sposób chciałam przedstawić to wszystko w czym uczestniczyłam na wydarzeniu z okazji setnych urodzin Tadeusza Kantora. Było to w krakowskiej Cricotece gdzie Christian Boltański miał swoją wystawę „W oka mgnieniu” poświęconą pamięci Tadeusza Kantora. Tadeusz Kantor był jedną z najbardziej niezwykłych osobowości XX wieku, wybitny ponadczasowy artysta. Tworzył nie obrazy i przedstawienia teatralne a symbole.
Dlatego postanowiłam zainspirowana jego twórczością zrobić coś swojego – stąd tytuł
KANTORuję.
Wybrałam jabłko. Owoc z najstarszą dokumentacją.
Odkąd przyszło do Europy z Azji i zostało docenione pod względem smakowym i wartościowym odtąd stało się symbolem zdrowia, życia, urodzaju płodności, jesieni , a kwitnąca jabłoń – wiosny i jeszcze wielu, wielu innych znaczeń.
Znajduje swoje miejsce w mitologii rzymskiej, greckiej, celtyckiej, nordyjskiej. W symbolice Chrześcijańskiej jako emblemat Ziemi symbolizuje pragnienia doczesne. Kolor, zapach i słodycz owocu ukazują pokusy świata. Jest również symbolem władzy monarszej obok korony i berła. Przez swój kształt jest symbolem doskonałości. Kojarzy się też z zakazanym rajskim owocem, który jest symbolem wiadomości złego i dobrego, wyobraża również grzech.
Jabłko trzymane w ręku Chrystusa ma symbolizować odkupienie grzechu pierworodnego. Nie ma drugiego owocu o tak bogatej symbolice.
W malarstwie nie jest tematem głównym obrazów ale bardzo istotnym elementem, dlatego ja postanowiłam pokazać go w głównej roli fotografii z racji ogromu symboliki jaki ze sobą niesie.
I to jest to moje Kantorowanie.
Zostaje jeszcze podtytuł – po-dróż
Jest to podróż ze światłem , moja długa/niedługa podróż, która niebawem nastąpi.
Ostatnia fotografia jest zapowiedzią mojego powrotu oraz tego (czego sama jeszcze nie wiem) zjakim bagażem powrócę…”
Aneta Mudyna – członkini mgFoto od 2014 roku.
W 2015 roku otrzymała tytuł Artysty Fotografa Rzeczypospolitej Polskiej
Aneta jest autorką kilkunastu wystaw zbiorowych oraz pięciu wystaw indywidualnych.
Mieczysław Nowak
Foto: Paweł Stożek