mgFoto Magazyn

Jesteśmy polskimi fotografami, w swych pracach uwieczniamy piękno naszej Ojczyzny. Wiedzeni pragnieniem włączenia się w debatę o współczesnej fotografii jako członkowie Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto postanowiliśmy powołać do życia nowe pismo. „mgFoto Magazyn” to kwartalnik poświęcony fotografii, wydawany w wersji elektronicznej oraz drukowanej. 


Aktualne wydanie mgFoto magazynu (nr. 14 – 01/2022).

mgFoto magazyn – numer 14 (01/2022) – ZOBACZ ONLINE

Z drobnym opóźnieniem oddajemy Państwu pod rozwagę nowy numer „mgFoto Magazynu”. Znalazł się w nim: wywiad z Danutą Węgiel, omówienie twórczości Lilianny Wolnik, artykuł Pawła Stożka o makrofotografii oraz wspaniały tekst Marka Kosiby o skonstruowanym przezeń sprzęcie do fotografii specjalistycznej. Całość uzupełniają uwagi autorstwa dra Andrzeja Nowakowskiego na temat fotografowania cyfrowym aparatem Leica oraz przegląd dawnej prasy branżowej, przygotowany przez prof. Jana R. Paśkę. Prezentujemy też prace składające się na tegoroczną wystawę przeglądową mgFoto, której kuratorem była Inez Baturo.

Serdecznie dziękuję mojej Redakcji za czteroletnią, dobrą współpracę. Szczególne podziękowania kieruję do Stanisława Jawora oraz Lilianny Wolnik. Otrzymane od tych Artystów wsparcie merytoryczne i duchowe pozwoliło opracować od grudnia 2017 roku do dziś ponad 800 stron tekstu i ilustracji. Nasze magazyny były wydawane regularnie, dostępne bezpłatnie i przygotowywane non-profit. Mam nadzieję, że będą one służyły przyszłym pokoleniom fotografów oraz historyków fotografii. – Marcin Kania


Archiwalne wydania mgFoto magazynu.

mgFoto magazyn – numer 13 (04/2021) – ZOBACZ ONLINE

Zapraszamy do lektury grudniowego numeru naszego czasopisma o fotografii. Gośćmi specjalnymi są: Bartłomiej Jurecki – znakomity fotoreporter, Inez Baturo – współtwórczyni i organizatorka jednego z największych w Polsce festiwali fotograficznych oraz nasz przyjaciel z mgFoto, architekt i fotograf Paweł Boćko. Ponadto publikujemy materiały o Stowarzyszeniu „Przeciw Nicości”, prezentujemy wyniki konkursu „Wiki Lubi Zabytki”, oglądamy efekty poczynań… 


mgFoto magazyn – numer 12 (03/2021) – ZOBACZ ONLINE

Gościem najnowszego wydania jest Joe McNally – amerykański fotograf o światowej sławie. Ponadto prezentujemy artykuł o Wojciechu Migaczu – fotografie dawnej wsi polskiej, opracowany na nowo artykuł Jana Bułhaka o ostrości oraz esej Andrzeja Najdera pt. Lamenty. Naszą rozmówczynią jest Katarzyna Kryńska, autorka znakomitych cyjanotypii. Zapraszamy do lektury oraz do współpracy. Zdjęcia i teksty Waszego autorstwa są zawsze mile widziane.


mgFoto magazyn – numer 11 (02/2021) – ZOBACZ ONLINE

Miał być prezent na 1 czerwca, ale wieść rozeszła się wcześniej, zatem oznajmiany, że jest już dostępny nowy numer naszego fotograficznego czasopisma.

Fotografia jest fajna! Przekonujemy się o tym codziennie, przemierzając z aparatem ulice, ostępy leśnie lub szlaki turystyczne. Przekonuje nas o tym także Paweł Horąży, artysta fotograf, autor popularnego kanału YT pod tym właśnie tytułem. Wywiad z nim na temat promocji fotografii jest doskonałym pretekstem do otwarcia w naszym piśmie nowego cyklu, poświęconego promocji dobrej fotografii w Sieci. Drugim naszym rozmówcą jest Marcin Kwarta – wiceprezes Fotoklubu RP. Głos w sprawie czasopisma i fotografii zajął także redaktor naczelny Magazynu Marcin Kania. W numerze znalazły się ponadto fotografie Anety Więcek-Zabłotnej, wspomnienie o Mieczysławie Cybulskim, esej o Stowarzyszeniu „Pozytyw” z Katowic oraz znakomite zdjęcia Marka Tomaszuka. Zapraszamy do czytania, oglądania oraz do WSPÓŁPRACY!


mgFoto magazyn – numer 10 (01/2021) – ZOBACZ ONLINE

Wiosenny numer naszego czasopisma liczy 72 strony i zawiera (jak zawsze) liczne fotografie oraz artykuły. Gościem redakcji jest dr Andrzej Nowakowski, fotograf oraz wydawca. Wspominamy znakomitych artystów: Mieczysława Wielomskiego, Janusza Czajkowskiego oraz Pawła Pierścińskiego. Prof. Tomasz Hachaj z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie opisał sposoby przewidywania skupienia wzroku przy użyciu metod komputerowych, prof. Jan R. Paśko natomiast przywraca pamięć o zawartości dawnych zeszytów magazynu „Fotografia”. Grażyna i Marek Gubałowie odnaleźli kolejny talent, a wszystko to dostępne do przeczytania i obejrzenia. Zapraszamy!


mgFoto magazyn – numer 9 (04/2020) – ZOBACZ ONLINE

Gościem honorowym grudniowego numeru naszego czasopisma jest wybitny operator filmowy oraz fotograf Piotr Jaxa-Kwiatkowski, autor m.in. interesującego cyklu zdjęć „Cinematographers”. W dalszej części wydania prezentujemy prace naszego Superduetu: Agaty Ciećko i Janusza Żołnierczyka, odbywamy wędrówkę po bibliotekach z Thomasem Guignardem, płyniemy po Tonle Sap z Lilianną Wolnik, zapoznajemy się z twórczością Krzysztofa Ciszewskiego oraz „obgadujemy” portret Tomasza Manna. Z kolei Jerzy Fedirko dokonuje trafnego podsumowania trudnego dla całego Świata roku 2020 oraz prezentuje prace malarki z Myślenic. Rozpoczynamy też dwie interesujące stałe rubryki. Pierwszą z nich, poświęconą talentom fotograficznym, poprowadzą Grażyna i Marek Gubałowie, autorem drugiej, dedykowanej dawnej prasie fotograficznej, jest prof. Jan Rajmund Paśko. Zapraszamy do lektury oraz dzielenia się tekstami, zdjęciami i pomysłami. Nasze czasopismo jest dla wszystkich, którzy kochają fotografię: jej historię oraz współczesność.


mgFoto magazyn – numer 8 (03/2020) – ZOBACZ ONLINE

We wrześniowym numerze „mgFoto Magazynu” prezentujemy wywiad z Tomaszem Tomaszewskim — wybitnym fotografem, teoretykiem fotografii oraz nauczycielem. Naszym drugim rozmówcą jest Stanisław Jawor — artysta fotograf, jeden z założycieli Myślenickiej Grupy Fotograficznej. Ponadto w numerze znajdziecie Państwo wspomnienia o artystach obiektywu: Wiktorze Wołkowie i Januszu Czajkowskim. Całość zeszytu dopełniają artykuły tematyczne: o Aleksandrze Rodczence, fotograficznych inspiracjach Kalwarią Zebrzydowską oraz o nowej siedzibie Muzeum Fotografii w Krakowie. Jak zawsze zapraszamy do czytania i oglądania!


Mgfoto Magazyn numer 7

mgFoto magazyn – numer 7 (02/2020) – ZOBACZ ONLINE

W wiosennym numerze „mgFoto Magazynu” publikujemy wywiady z: Wacławem Wantuchem — autorem zaskakujących kobiecych aktów oraz dr Marzeną Kolarz — wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autorką portretów wykonywanych w technice ambrotypii. Ponadto numer zawiera artykuł o cyjanotypii, napisany przez Pawła Stożka, rozważania o fotografowaniu dronem autorstwa Anny Hardt, prezentację prac naszego kolegi ze Słowacji Miłosza Krala oraz przegląd fotografii śląskiej, dokonany przez znawczynię tematu Katarzynę Łatę. Na szczególną uwagę zasługuje rozprawa biograficzna autorstwa Krystyny Tomaszuk, poświęcona wielkiemu fotografowi z Podlasia Henrykowi Rogozińskiemu (1934–2004). Jak zawsze zapraszamy do czytania i oglądania!


MgFoto Magazyn - numer 6

mgFoto magazyn – numer 6 (01/2020) – ZOBACZ ONLINE

Gościem 6 numeru „mgFoto Magazynu” jest Chris Niedenthal – jeden z najwybitniejszych europejskich fotoreporterów. W wydaniu znalazły się ponadto wywiady z Adamem Bokwą – właścicielem firmy Bokwa Fine Digital Printing oraz Jolantą Czarnecką – artystką sztuk wizualnych. Całość dopełniają artykuły: Leszka Górskiego, Jerzego Fedirki, Magdaleny Włodarskiej, Rafała Zalubowskiego oraz Katarzyny Łaty.

Cieszymy się, że od bieżącego numeru stałym współpracownikiem naszego pisma będzie p. Katarzyna Łata. Jako znawczyni fotografii, kurator wielu wystaw oraz artysta fotograf zasili nasz Magazyn nowym, autorskim spojrzeniem na tę niezwykłą aktywność twórczą.


mgFoto magazyn – numer 5 (04/2019) – ZOBACZ ONLINE

W najnowszym zimowym numerze naszego czasopisma prezentujemy rozmowę z Jolantą Rycerską, Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Štefanem Ižo, Prezesem Fotoklubu RK 1924. Ponadto w wydaniu znalazły się artykuły o: fotograficznej wędrówce na Durbaszkę, uwagach o fotografii autorstwa Kazimierza Karabasza oraz sposobach uwieczniania przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezentujemy też zdjęcia Anety Konik i Mariusza Kowalika. Warto czytać, warto oglądać! Zapraszamy do współpracy!


mgFoto magazyn – numer 4 (03/2019) – ZOBACZ ONLINE

W jesiennym numerze „mgFoto Magazynu” prezentujemy zestaw wywiadów i artykułów, które z pewnością zainteresują pasjonatów fotografii. Wypowiedzi na tematy artystyczne udzielili nam: Zbigniew Podsiadło — prezes Zarządu Okręgu Górskiego ZPAF, wybitny fotograf i organizator życia artystycznego na Śląsku i w Zagłębiu oraz Andrzej Juchniewicz — prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego, organizator międzynarodowych festiwali fotografii pod wspólnym tytułem „Energia”. Ponadto prezentujemy wspomnienia o Pawle Pierścińskim — twórcy kieleckiej szkoły krajobrazu, śledzimy uwagi filozofów na temat idei camera obscura, spacerujemy ulicami Czarnobyla, Krakowa i Sosnowca, a także oglądamy Myślenice z bardzo, bardzo wysoka. Zapraszamy do czytania i oglądania!


mgFoto Magazyn nr3

mgFoto magazyn – numer 3 (02/2019) – ZOBACZ ONLINE

W trzecim numerze „mgFoto Magazynu” prezentujemy niezwykły wywiad. Naszymi gośćmi są bowiem: Wojciech, Maciej oraz Filip Plewińscy — artyści, którzy wywarli i wciąż wywierają znaczący wpływ na rozwój polskiej fotografii współczesnej. Ich spojrzenie na tę dziedzinę aktywności twórczej człowieka z pewnością zainteresuje praktyków oraz teoretyków zagadnienia. W zeszycie znalazła się także rozmowa z Lilianną Wolnik — piktorialistką, portrecistką, autorką związaną z naszym stowarzyszeniem. O piktorializmie, jako nurcie w fotografii oraz strategii tworzenia obrazów, opowiada Janusz Chojnacki, laureat wielu konkursów fotograficznych. Z kolei na wizualną wędrówkę po Lublinie zabierze nas Robert Pranagal, autor nagrodzonej wystawy „Memu miastu…” W wydaniu nie zabrakło też refleksji historycznej; wszak w roku bieżącym mija 180 lat od chwili ogłoszenia wynalazku chemicznego utrwalania obrazów. O miechowych aparatach fotograficznych opowiada ich znawca oraz kolekcjoner prof. Jan Rajmund Paśko z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jak zawsze całość wydania uzupełnia duża liczba interesujących zdjęć. To potwierdza, że nasze czasopismo można czytać i oglądać, albo oglądać i czytać. Nie ważne jednak, w jakiej czyni się to kolejności. Ważne, że warto


mgFoto magazyn – numer 2 (01/2019) – ZOBACZ ONLINE

W najnowszym numerze „mgFoto Magazynu” prezentujemy wywiady z: Witoldem Nowakowskim — prezesem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, Jackiem Zaimem — wybitnym twórcą diaporam oraz prof. Janem Rajmundem Paśką — znawcą fotografii tradycyjnej. Ponadto publikujemy dalszy cykl wspomnień o znakomitym artyście Mieczysławie Wielomskim, przedstawiamy estetykę street foto oraz oddalamy się od Ziemi, aby poszukać śladów fotografii aż na Księżycu.


mgFoto magazyn – numer 1 (01/2018) – ZOBACZ ONLINE

Gośćmi pierwszego numeru są: tytani polskiej fotografii współczesnej Tadeusz Rolke i Tomasz Sikora, dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie Marek Świca oraz Grażyna Gubała — prezes mgFoto. Ponadto w numerze znalazły się: fotoreportaż Pawła Boćki z Islandii, prace Rafała Hechsmana z cyklu Teoria chaosu oraz wspomnienia o wielkim artyście Mieczysławie Wielomskim. Całość dopełniają zdjęcia znakomitych fotografów — z Polski i zagranicy.

Zapraszamy do czytania i oglądania.

Komentowanie jest wyłączone