Fotografia w górach to wyjątkowo przyjemny temat. Wspaniałe panoramy, piękno otaczającej przyrody, dynamiczne warunki pogodowe sprawiają, że wyjście w górski plener staje się dla fotografa niesamowitym przeżyciem, może być również wyjątkowym artystycznym doznaniem.
Wraz z kolegami z Myślenickiej Grupy Fotograficznej MgFoto udaliśmy się na Podhale, by doświadczyć żywej tradycji i zasmakować „góralszczyzny” w szerokim tego słowa znaczeniu..
Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w plenerze fotograficznym ”Odkrywamy piękno i regionalizm Małopolski” realizowanym w atrakcyjnym przyrodniczo i kulturowo miejscu Polski.
Wydarzenie to miało zasięg międzynarodowy. Do wspólnych działań w Murzasichle zaproszono delegacje z zaprzyjaźnionych środowisk fotograficznych ze Słowacji. Czekało na nas wiele atrakcji. W programie był panel warsztatów mający na celu zwiększenie wiedzy w dziedzinie fotografii, etno- fotografii i regionalizmu. Skoncentrowano się tu na tematyce tradycji, stroju góralskiego i obrzędowości kultywowanej przez mieszkańców łuku Karpat.
Górale mają świadomość swojej odrębności kulturowej, kultywują lokalne tradycje, w tym ubiór, muzykę, sztukę, język, kuchnię i charakterystyczny architektoniczny styl góralski.
Nie obyło się zatem bez wspólnego fotografowania i biesiadowania przy nutach muzyki góralskiej. Były tańce regionalne, prezentacje strojów, a także degustacja potraw.
Odbyły się również sesje fotograficzne na górskich halach. Wszystkich urzekł miejscowy folklor i tradycje.
Plener był także pretekstem do spotkań grupy przyjaciół, wymiany doświadczeń, długich dyskusji na temat szeroko pojętej fotografii, kompozycji, techniki fotografowania, stylu , a także preferowanego sprzętu. Zaawansowani wspierali mniej doświadczonych i inspirowali do nowych działań. Wszyscy ciężko pracowaliśmy. W takich sytuacjach liczy się przecież pasja, zaangażowanie, kreatywność i chęć wspólnego działania. Nie brakowało pomysłów na ciekawe wykorzystanie przestrzeni.
W czasie pleneru nasz kolega z MgFoto Stanisław Jawor wykonywał zdjęcia techniką mokrego kolodionu, korzystając z aparatu wielkoformatowego 18×24.
Był to bardzo czasochłonny proces. W trakcie spotkań powstało kilkanaście portretów ferrotypii, które zostały podarowane wybranym osobom. Prezentujemy je w galerii poniżej.
To był cudowny czas. Niesamowity klimat i niesamowici, niepowtarzalni ludzie. Nawiązały się nowe przyjaźnie. Dla stażystów było to zupełnie nowe i jakże cenne doświadczenie fotograficzne.
Grupa MgFoto składa serdeczne podziękowania dla burmistrza Miasta i Gminy Myślenice pana Jarosława Szlachetki za wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej, które umożliwiło zorganizowanie tegoż przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierowane są do Mariusza Węgrzyna, wspaniałego przyjaciela, fotografa, „górala” i logistyka, który koordynował cały projekt i czynnie w nim uczestniczył.
Podsumowaniem pleneru są liczne albumy i fotogalerie, a poplenerowy wernisaż będzie można wkrótce zobaczyć na stronie stowarzyszenia. Przygotowywany jest również odrębny artykuł w czasopiśmie MgFoto Magazyn.
Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Małgorzata Miś