Wernisaż wystawy Lilianna Wolnik – „Ciągłość nietrwałości” – ZAPROSZENIE

Galeria Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu wraz z autorką zapraszają na wernisaż wystawy „Ciągłość nietrwałości”
Wernisaż odbędzie się 15 marca 2024 roku o godz. 18.00 kuratorka wystawy: Danuta Węgiel
 
 
Prowokujący, sprzeczny wewnętrznie tytuł wystawy Lilianny Wolnik.
„Ciągłość nietrwałości” stawia w centrum pytanie o postawę wobec nieuchronności przemian naszej cielesności. Kultura popularna z wszechobecnym kultem zdrowia i młodości stara się wyeliminować z naszej świadomości lub choćby odsunąć w czasie myśli o starzeniu się i umieraniu.
Lilianna Wolnik podejmuje wątek transformacji jakim ulega nasze ciało, zestawiając obok siebie akty kobiety młodej i kobiety starej. Formalnie nadaje obu cyklom wspólny estetyzujący walor obrazu co sprawia, że w odbiorze znika przepaść pomiędzy witalnością młodości i bezradnością starości. Dostrzegamy raczej ciągłość procesu istnienia. Modelki zatrzymane w podobnych gestach ujawniają ciało w różnych wariantach jego istnienia.
Artystka zwraca uwagę na etapy przemian, które zachodzą w trakcie trwania naszego życia i symbolicznie przecina na trzy części postać nagiej kobiety. Czerwienią materiału w kompozycjach fotografii podkreśla seksualność i płodność młodości, bielą ich wyciszenie.
Fotografie Lilianna Wolnik budują refleksję o kondycji ludzkiej wobec postrzegania starości. Odsłaniają zarówno piękno cielesności, jak i jej nietrwałość, zrywają przy tym z przyzwyczajeniami związanymi z wizerunkiem kobiecego aktu. Znakomicie skomponowane, wysmakowane kolorystycznie, utrzymane w estetyce neopiktorialnej prace są atrakcyjne wizualnie.
Danuta Węgiel
kuratorka
 
Lilianna Wolnik artystka fotografka, członkini rzeczywista Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, członkini operacyjny Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, a także MgFoto Myślenickiej Grupy Fotograficznej.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *