Otwarta przysłona #8: Arkadiusz Ławrywianiec – „Projekty długoterminowe”– FOTORELACJA

Ósme spotkanie z cyklu „Otwarta Przysłona” jest już historią… ale jaką historią! Na pewno z tych, co zapadają w pamięci na długo…

Gościem mgFoto był tym razem, zgodnie z zapowiedziami, Arkadiusz Ławrywianiec – Prezes okręgu śląskiego i członek Zarządu Głównego ZPAF. Autor i współautor wielu krajowych i międzynarodowych wystaw.

Pan Arek zaaplikował nam bardzo potężną dawkę informacji na temat tworzenia cykli z gatunku fotografii dokumentalnej – jak budować narrację, jak wciągnąć widza w głąb przedstawianych wydarzeń, jak wywołać u niego emocje.

I nie była to sucha teoria. Dzięki rewelacyjnym zdjęciom okraszonym barwnymi opowieściami, przenieśliśmy się do Lelowa, gdzie Chasydzi z całego świata zjeżdżają się na coroczne obchody śmierci cadyka Dawida Bidermana. Byliśmy na osiedlu śląskich familoków by potowarzyszyć jej mieszkance, w ostatnich chwilach spędzonych w grożącym zawaleniem mieszkaniu. Widzieliśmy rozpacz ludzi tracących dobytek swojego życia w czasie powodzi, ale także radość podczas żydowskiego wesela. Towarzyszyliśmy górnikom w ich święcie – w Barbórce. Odwiedziliśmy katowicką Żydowską Gminę Wyznaniową, tę samą której przyglądaliśmy się na ostatnim wernisażu (tak przy okazji – jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji tej wystawy zobaczyć, serdecznie polecam – wciąż wisi w Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach). Byliśmy nawet w dwóch zakładach penitencjarnych by poczuć to, co czują jego mieszkańcy.

Każda z tych opowieści była kompletna, chociaż niektóre projekty wciąż nie są zamknięte, a trwają prawie (czy nawet ponad) 20 lat!

I tylko żal było patrzeć, że na laptopie prelegenta wciąż tyle materiału do pokazania, a czas płynie nieubłagalnie… Nic to, trzeba mieć nadzieję, że będziemy mieli jeszcze kiedyś okazję do tych materiałów wrócić…

Tekst: Tomasz Szymański
Foto: Tomasz Szymański, Artur Ostafin

Tradycyjnie już zapraszamy również do fotorelacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *