Wernisaż wystawy Arkadiusza Goli „Czarny pryzmat” w Galerii MgFoto – ZAPROSZENIE

Zapraszamy na wernisaż wystawy Arkadiusza Goli pt: „Czarny Pryzmat” do Galerii MgFoto w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Kruczka w Myślenicach we wtorek 02. kwietnia 2024r na godzinę 18:00

Galeria mgFoto ma zaszczyt gościć w swych murach wyjątkowego artystę! Jako że część fotografii ma swoją polską premierę, były min.: w Pradze i Bratysławie, będziemy dzielić się z Wami naszą radością powoli 🙂

Arkadiusz Gola: absolwent, aktualnie pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył.

Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 24 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy „Bayer” Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003.

W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików).

Ambasador Fujifilm. Autor książki „Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w „Trybunie Robotniczej” i „Dzienniku Zachodnim”. 1960-1989″ oraz albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…”, „Stany graniczne”, „Ogrodowa 1″, „Nieznany dworzec”, „Królestwo niebieskie”, „Drogi”. Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.

„CZARNY PRYZMAT. – Głównym bohaterem fotograficznej twórczości Arkadiusza Goli jest od lat Górny Śląsk. Pokazywał go w swoich licznych cyklach, spośród których wystarczy wymienić te zakończone świetnymi publikacjami jak „Stany graniczne”, „Druga strona cegły” czy „Ludzie z węgla”. Wymęczony eksploatacją przemysłową krajobraz w czerni i bieli, stał się wizytówką twórczą autora. Z energią i zaangażowaniem, przez ponad trzy dekady odwiedza on familoki, hałdy, ajnfarty w poszukiwaniu obrazów, które nie tylko są mocne swoją treścią, ale przede wszystkim pełne bliskości wobec ludzi. Żaden człowiek nie wybiera sobie miejsca, czy też czasu narodzin i być może wiele z osób znajdujących się na zdjęciach Goli wołałoby dorastać w łatwiejszych warunkach. Jednak sposób w jaki starają się one uczynić swoje życie piękniejszym jest największą wartością fotografii tego autora. Dziewczynka wykonująca na kolanach napis IHS (Jesus Hominum Salvator – Jezus Zbawca Ludzi), ręka delikatnie położona na węglu z bieda szybu, czy nawet mężczyzna wypijający szklankę wódki na eks , są przejawem tęsknoty za lepszym, szczęśliwszym życiem. Fotografia Arkadiusza Goli jest jak „Czarny pryzmat” pochłaniający obrazy ludzi do swego wnętrza”.

Kurator, Michał Szalast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *