Czarny Pryzmat – to nie tylko powieść fantasy amerykańskiego autora Brenta Weeksa – to także bardzo realistyczny cykl zdjęć autorstwa Arkadiusza Goli, którego wernisaż miał miejsce we wtorek 02.04.2024r w Galerii Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej – MgFoto mieszczącej się w Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.
Cykl realistyczny, bo pokazujący prawdziwe życie, prawdziwych ludzi mieszkających na Górnym Śląsku. Ludzi, którzy nie skorzystali z transformacji ustrojowej. Ludzi, którym z różnych przyczyn się zwyczajnie nie powiodło. Nie ma tu żadnego lukrowania rzeczywistości, ale też jak zaznaczył autor – na zdjęciach nie ma też skrajności. Zdjęcia nie epatują przejmującą biedą ani patologią. Zdjęcia pokazują po prostu ludzi, którzy żyją w określonych czasach, miejscach i warunkach. Pokazują ich w sposób niezwykle empatyczny i od razu rzuca się w oczy emocjonalny związek autora zarówno z przedstawianymi postaciami jak i z fotografowanymi miejscami. Bo na zdjęciach oczywiście zobaczymy też miejsca – te historyczne, których już nie ma, bo zostały zburzone i zastąpione przez nowoczesne budynki czy trasy szybkiego ruchu.
Miejsca gdzie nie każdy miałby odwagę, a na pewno ochotę iść. Miejsca pokazujące taki Śląsk, jakiego nie zobaczymy na turystycznych folderach.
Każda z przedstawianych fotografii opowiada osobną historię, której rozwinięcie mogłoby spokojnie dostarczyć materiału do oddzielnej wystawy. Celowo jednak dobrano je tak, by oglądający mógł dostrzec różnorodność i wielopłaszczyznowość życia na Śląsku. Te historie – które za nimi stoją – można było usłyszeć na wernisażu, bo zarówno autor – Arkadiusz Gola jak i kurator – Michał Szalast w sposób niezwykle plastyczny o nich opowiadali.
Z niemałą dumą wspomnę, że część zdjęć ma w naszej galerii swoją polską premierę, bo do tej pory pokazywana publicznie była tylko na kilku zagranicznych wystawach. Macie jeszcze szansę je podziwiać, bo wystawa będzie prezentowana do początku maja…
tekst: Tomasz Szymański
foto: Artur Ostafin i Tomasz Szymański