Wasztaty mgFoto – II blok „Światło, estetyka i kreatywność” – FOTOREPORTAŻ

II Blok Warsztatów mgFoto – „O kompozycji, kolorze i kreatywności bez tajemnic”

Dziś o krok dalej. Jesteśmy już na półmetku naszych warsztatów fotograficznych. Zrealizowaliśmy drugi blok pt. „Estetyka fotografii, światło i kreatywność”. Tym razem wzięliśmy na warsztat kompozycję i kadrowanie.

Prowadzącym był Paweł Boćko , artysta fotograf, uhonorowany przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Medalem „Za Fotograficzną twórczość”. „Mistrz kompozycji”, portrecista i nie tylko. Autor licznych wystaw w Polsce i za granicą. Podróże i fotografia to jego uzależnienia.

Był wykład o nauce komponowania w studio i w plenerze, ze szczególnym podkreśleniem zasady trójpodziału, wykorzystania tzw. „mocnych punktów”, planów, malowania światłem i głębi ostrości. Oprócz zasad klasycznej kompozycji były także sposoby na ich uzasadnione przełamywanie. Mnóstwo informacji teoretycznych i praktycznych na temat higieny kadru i tajników panowania nad światłem. Powiedziane pięknie, czytelnie i przyjemnie.

Staszek Jawor w swoim mini wykładzie: „O równowadze i napięciu w kompozycji zdjęć” wspomniał o bardzo ważnej zasadzie, mocno rzutującej na sposób postrzegania fotografii. Pokazał proste patenty na to , jak prawidłowo zagospodarować kadr i budować jego napięcie. Co zrobić, by fotografie nie były sztampowe i przewidywalne. Były to oczywiście cenne uwagi.

Praca w plenerze podczas zajęć , w tym planowanie kadrów okazały się miłą nauką fotografii. Wszyscy świetnie się bawili i czerpali radość z zadań praktycznych. Ćwiczenie pt. „Ucz się na błędach innych”, czyli omawianie zdjęć poprawnie i niepoprawnie wykonanych zmotywowało wszystkich do dalszej pracy i doskonalenia własnego warsztatu.

Kasia Bujas i Ewa Szymańska zajęły się zagadnieniem koloru i kreatywnego podejścia do fotografii. Wspólnie zastanawialiśmy się jak można wykorzystać potęgę kolorów i odkrywaliśmy ich psychologiczne tajemnice. Rozmawialiśmy o znaczeniu koloru w fotografii i jego wpływu na odbiorcę oraz o tym jak tworzyć mocne ujęcia wykorzystując zasady dobierania barw. Nie zabrakło prezentacji kilku nietypowych sposobów i technik na kreatywne i dobrze kolorystycznie dobrane zdjęcia. I na koniec była garść kolorowych inspiracji w przedmiotach codziennych, czyli nauka kadrowania inaczej, eksperymentując z perspektywą.

Nasi uczestnicy mają ambicje artystyczne i olbrzymi potencjał, więc praca z nimi to sama przyjemność. Dziękujemy prowadzącym za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

Kolejne zajęcia zaanonsował Marek Gubała, ekspert w naszym trzecim bloku. Za trzy tygodnie czeka nas portret studyjny i plenerowy oraz jego różne odsłony. Zapowiada się ciekawie. Do zobaczenia.

Poniżej prezentujemy fotorelację z II bloku warsztatów mgFoto.

Tekst : Małgorzata Miś

Zdjęcia: Grażyna Gubała, Artur Ostafin

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *