„Bo góry są wśród nas”- nasza relacja po wernisażu.
Drodzy Państwo
Wernisaż wystawy pt. „ Bo góry są wśród nas” już za nami. Wydarzenie ważne dla naszego stowarzyszenia z punktu widzenia tematyki wystawy przeglądowej, opieki merytorycznej ze strony pani kurator, a także uroczystego otwarcia naszego studia fotograficznego.
Zarejestrowaliśmy niesamowite chwile. Dziękujemy za tak liczny odzew na nasze zaproszenie. Jak wspominaliśmy przy promocji, wydarzenie powstało we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Myślenicach. Mieliśmy również zaszczyt gościć niezwykłą osobowość, artystę fotografika, Panią Inez Baturo, która koordynowała naszą pracę i wyreżyserowała naszą artystyczną górską opowieść.
Muzycznie towarzyszyły nam: kapela „Trzebuńskie Kliszczaki” oraz zespół regionalny „Trzebunianie”.
Na wystawie zaprezentowaliśmy 50 fotografii autorstwa 19 fotografików, prowadząc widza przez pejzaż, portret, a także dokument.
Zatrzymaliśmy w kadrach unikatowe momenty, wyjątkowych ludzi oraz ich codzienne zajęcia. Nasze fotografie w informacji zwrotnej od zaproszonych gości były wspaniałe, zachwycały klimatem i emanowały emocjami.
W Kronice Krakowskiej na stronie: Góry widziane okiem fotografików / Monika Dziura – w materiale filmowym zobaczyć mogą Państwo reportaż TVP Kraków o wystawionych fotografiach oraz o samym wernisażu.
Z pozytywnym odbiorem spotkały się nasze portrety góralek i górali. Były to cykle zdjęć ukazujące piękno folkloru góralskiego będącego znakiem odrębności i tożsamości regionu. W fotografiach z użyciem koloru pokazaliśmy podhalański strój, muzykowanie i biesiady. Dokument zobrazował codzienne życie i zajęcia górali. Z kolei pejzaż był spojrzeniem na niepowtarzalne piękno.
Ocena zdjęć prowadzi zawsze do ważnych wniosków. Cieszymy się , że widzowie dostrzegli w nich spójność, piękno, nasze emocje i intencje.
Staraliśmy się pokazać góry w różnych aspektach; od strony tajemniczej, czasem mrocznej, a czasem bajkowej. Były to nasze indywidualne, artystyczne interpretacje, pokazane poprzez pryzmat emocji, nastrój i prawdę. Wykorzystaliśmy światło ,cień oraz kolor.. Widzów intrygowało to, co kryło się za mgłą. Opowiedziane historie były autentyczne. Pani kurator podkreśliła w swojej przemowie, że była to wysoka sztuka.
Doceniła monochromatyczną fotografię przedstawiającą Dolinę Kościeliską autorstwa Katarzyny Bujas. Serdecznie gratulujemy koleżance tak zaszczytnego wyróżnienia.
Podczas wernisażu zbieraliśmy zabawki, słodycze oraz przybory szkolne dla małych uchodźców z Ukrainy. Dziękujemy serdecznie za wszystkie przyniesione dary, za serce i wsparcie.
Był to wyjątkowy wieczór i piękne fotograficzne spotkanie. Jesteśmy zmotywowani do podejmowania nowych wyzwań.
Dla wszystkich, którzy nie mogli być w ten wieczór z nami poniżej przygotowaliśmy fotorelację z wernisażu. Nasza wystawa w dalszym ciągu będzie dostępna w holu MOKiS, dlatego serdecznie zapraszamy do jej osobistego obejrzenia. Członkowie mgFoto.
Tekst: Małgorzata Miś
Zdjęcia: Paweł Stożek / Grzegorz Żądło / Witold Koleszko